10.03.2025



С настъпването на новата 2025 година, нашето правителството пое инициативата да подмени националната валута на България и да приключи поетият ангажимент през далечната 1997 година.

Първата важна стъпка за това беше приемането на "Закон за въвеждане на еврото", който вече е факт от август 2024г.

Ето и няколко общи положения в него, който се отнасят за търговците:

  1. "Чл. 7. (1) Превалутирането на цените и другите стойности от левове в евро не може да води до поставяне на потребителите във финансово по-неблагоприятно положение, отколкото биха били, ако еврото не е въведено като парична единица на Република България, в съответствие с приложимите актове на Европейския съюз в областта на защитата на потребителите.

    (2) Въвеждането на еврото не може да води до увеличение на цените на стоките и услугите, освен когато това е обосновано от обективни икономически фактори."

  1. "Правило за превалутиране от левове в евро

    Чл. 12. (1) В съответствие с чл. 4 от Регламент (EО) № 1103/97 превалутирането от левове в евро се извършва, като числовата стойност в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс, изразен с шест цифри с всичките пет знака след десетичната запетая.

    (2) Официалният валутен курс не се закръглява или съкращава при извършването на превалутирането.

    Правило за закръгляване

    Чл. 13. (1) В съответствие с чл. 4 и 5 от Регламент (EО) 1103/97 след превалутиране съгласно чл. 12 получената сума се закръглява до втория знак след десетичната запетая на базата на третия знак след десетичната запетая в съответствие със следното математическо правило за закръгляване:

    1. когато третият знак след десетичната запетая е по-малък от пет, вторият знак след десетичната запетая остава непроменен;

    2. когато третият знак след десетичната запетая е равен на или по-голям от пет, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица.

    (2) Изключение от правилото по ал. 1 относно знака след десетичната запетая, на базата на който се извършва закръгляването, се допуска само когато този или друг закон или правен акт на Европейския съюз предвиждат закръгляването да се извършва до знак след десетичната запетая, различен от посочения в ал. 1."

  1. "Двойно обозначаване на цените на стоките и услугите

    Задължение и период за двойно обозначаване на цените на стоките и услугите

    Чл. 15. (1) Цените на всички стоки и услуги, които се предлагат на потребители, се обозначават в евро и в левове за посочения в ал. 2 период, като за цените в евро се прилагат правилата за превалутиране по чл. 12 и съответно за закръгляване по чл. 13 или по специалните правила за закръгляване, предвидени в този закон.

    (2) Периодът на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите в евро и в левове започва един месец след датата на влизане в сила на Решението за приемането на еврото и приключва 12 месеца след датата на въвеждане на еврото в Република България."

  1. "Чл. 16. (1) При двойното обозначаване на цените на стоките и услугите цените в евро и в левове се поставят в непосредствена близост, изписват се ясно, четливо, недвусмислено и лесно разбираемо, с еднакъв размер на шрифта, по начин, който не въвежда потребителите в заблуждение.

    (2) Двете цени са придружени с изписване на съответната валута, отличителен знак или съкращение, позволяващи лесното им разпознаване."

  1. "Чл. 17. (1) Когато обозначаването на цената за единица мярка на стоката е задължително съгласно чл. 20 – 23 от Закона за защита на потребителите, търговецът може да ограничи двойното обозначаване на цената само по отношение на продажната цена на стоката, без да посочва цената за единица мярка.

    (2) Когато цената за единица мярка е идентична с продажната цена на стоката, търговецът може да направи двойно обозначаване само на продажната цена на стоката."

  1. "Обявяване на крайна цена във фискалния/системния бон

    Чл. 20. (1) В периода на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите общата крайна сума, която се заплаща от потребителя, се обявява в издавания фискален/системен бон или в друг документ, регистриращ плащането, издаван вместо фискален/системен бон, в евро и в левове, заедно с официалния валутен курс на лева към еврото.

    (2) От датата на въвеждане на еврото в Република България всяко лице, което приема плащания, за които е задължено да издаде фискален/системен бон, е длъжно да ги регистрира и отчита в евро и центове."

  2. Период на двойно обращение на лева и еврото

    Чл. 24. В съответствие с чл. 15 от Регламент (EО) № 974/98 от датата на въвеждане на еврото в Република България за период от един месец банкнотите и монетите в левове продължават да бъдат законно платежно средство на територията на Република България (период на двойно обращение на лева и еврото).

    Правила в периода на двойно обращение

    Чл. 25. (1) В периода на двойно обращение при получено плащане в брой в левове или в евро търговецът връща остатъка изцяло в евро. Когато търговецът няма достатъчна моментна наличност да върне остатъка изцяло в евро, връща остатъка изцяло в левове.

    (2) В периода на двойно обращение търговецът може да не приема повече от 50 броя монети в левове, включително стотинки, при една трансакция.

    (3) В периода на двойно обращение при рекламация на стока или услуга, когато потребителят има право да развали договора и да му бъде възстановена заплатената от него сума, търговецът връща платената сума изцяло в евро. Когато търговецът няма достатъчна моментна наличност да върне платената сума в брой в евро, връща платената сума изцяло в левове.

    (4) От датата на въвеждане на еврото в Република България при извършване от търговци на операции в брой с автомати, устройства и системи на самообслужване, включително без електрическо захранване, се използва само евро.

    (5) В периода на двойно обращение търговците не могат да увеличават цените на предлаганите от тях стоки и услуги, когато това не е обосновано от обективни икономически фактори.”

  1. Превалутиране на цените на стоки и услуги

    Чл. 27. (1) В съответствие с чл. 4 и 5 от Регламент (ЕО) № 1103/97 превалутирането на цените на стоките и услугите от левове в евро се извършва при прилагане на правилата за превалутиране по чл. 12 и за закръгляване по чл. 13.

    (2) Цената за единица мярка на стоки и услуги в левове, изразена с повече от два знака след десетичната запетая, може да се изразява със същия брой знаци след превалутиране по чл. 12 в евро при съответното прилагане на чл. 13, ал. 1.”

  1. ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

    § 3. (1) В срок до два месеца от влизането в сила на този закон министърът на финансите привежда наредбата по чл. 118, ал. 4 от Закона за данък върху добавената стойност в съответствие със закона, като определя:

    1. условията и начина за регистрирането и отчитането на продажбите и/или сторно операциите на стоки и услуги чрез издаване на фискален/системен бон или друг документ, регистриращ плащането, в евро;

    2. условията и начина на обявяване на крайната сума в издавания фискален/системен бон в левове и в евро в периода на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите;

    3. функционалните и техническите изисквания към фискалните устройства и интегрираните автоматизирани системи за управление на търговската дейност във връзка с въвеждане на еврото;

    4. подаването на данни към Националната агенция за приходите;

    5. всички други промени, произтичащи от и във връзка с изпълнението на този закон.

    (2) В наредбата се определят и сроковете, в които задължените лица, производителите/вносителите на фискални устройства и интегрирани автоматизирани системи за управление на търговската дейност, производители/разпространители на софтуер за управление на продажбите в търговските обекти, трябва да приведат дейността си в съответствие с изискванията по ал. 1.”

Във връзка с цитираните тук изисквания към бизнеса, ние разширихме функционалността в нашата система, така че преминаването към новата валута да бъде облекчено максимално и да съкрати сроковете по подготовка на търговците в техните обекти.

Ето и няколко от тях:

  1. Преминаването в системата ще стане с промяната на един параметър – основна валута


    Смяната автоматично ще преизчисли цените на всички :

    1. Номенклатури

    2. Неприключени операции в Сервиз и Договори

      Тъй като всички приключени операции ще останат във валутата преди промяната ев), важно е да се знае, че всички Продажби и Заявки, който не са разплатени също ще бъдат в старата валута.

      Но тази особенност не трябва да притеснява търговците, работещи с нашата система, тъй като системата разпознава тези операции и автоматично ще преизчисли плащането с евро .

  1. Преди промяната на основната валута, всеки търговец трябва да е подготвен и със витрините в своите обекти и да е отбелязал на всеки стилаж и етикет двете цени (лев и евро) съгласно цитираните по горе изисквания.

    За целта, ние сме предвили подходящи етикети


 
  

  1. Както преди промяната, така и след нея ще е необходимо да се издават и всякакъв тип документи, които дълго време да съдържат и двете цени. Ние сме помислили и за това като съгласно текстовете в закона нашите документи съдържат тази информация



  1. За един кратък период ще се приема смесено плащане и в двете валути, и може би това ще е най трудният момент за търговците, защото те ще трябва да приемат разплащания както в лев, така и евро. Тази ситуация ще създаде неудобства на търговците и техните служители тъй като ще се наложи изчисляване на рестото и отчетността на касовите наличности. С нашият софтуер Вие можете да бъдете спокойни. Ние сме помислили и за това:

    1. При приключване на Продажба, системата позволява на операторът да посочи с какви валути работи, и автоматично ще изчисли рестото

    2. Информация за разплащането се съхранява към продажбата и може да се изведе справка, която да покаже каква наличност и от коя валута трябва да има в обекта.

   
 
 

    1. И разбира се разплащането в две валути и показването на тази информация във фискалният бон

                                         

  1. Обменът на данните между складовият софтуер и интернет магазинът Ви също е от съществено значение, когато в двете системи се променя основната валута за разплащане. Въпреки, че промяната на основната валута в интернет магазина често е подценявана, поради това че online системите са предвидени да обслужват различни пазари, ние Ви съветваме да обмените информация и с поддръжката на интернет магазинът Ви и да имате предвид, че е необходимо на страницата на продуктът да присъстват едновременно и двете цени с един и същ размер и шрифт (чл. 16. (1) от Законът за въвеждане на еврото)!

Вероятно някаква част от софтуерните продукти, които се използват в настоящият момент вече са с прекратена поддръжка, за това ние Ви съветваме – свържете се с поддръжката на използваният в момента софтуер и поискайте информация как и по какъв начин ще стане преминаването към новата валута, потърсете информация на всички въпроси, които Ви интересуват и не пропускайте да узнаете сроковете, в които е предвидено точно Вие да получите актуална работоспособна версия.

Не пропускайте да попитате и за цената на тази промяна !

С оглед на предстоящите промени и времето необходимо да се организират процесите, когато се налага смяна на софтуер, ние Ви препоръчваме да се свържете възможно най-скоро с нас за да обсъдим организацията и нуждите на вашият бизнес. Практиките, които сте прилагали до сега в предишният използван от Вас продукт и до колко те са съвместими с нашият софтуер. Не пропускайте да подготвите за разговорът и документите, който ще трябва да се преработят, какви други системи са свързани с предишният Ви софтуер.

С наближаването на крайният срок (очакван да бъде 01.01.2026) ще е необходимо да се проучи времето нужно за актуализация на софтуерът на касовите апарати.  Имайте предвид, че е напълно възможно някои от тях да се подменят, което също ще отнеме време !

Не забравяйте, че ще е необходимо да подготвите  обектите и персоналът си !